Humminbird Helix 7 CHIRP er en GPS-plotter / ekkolod med et stort antal funktioner til fiskeren. Skærmen er 7 tommer og opløsningen er 800x480 pixels. Med High Wide 2D ekkolodsfunktionen får du meget detaljerede billeder.
Med AutoChart Live-funktionen kan du oprette dine egne navigationskort i realtid og registrere dybde, bundhårdhed og vegetation i op til otte timer.
Helix 7 chirp DS GPS g3 leveres med Navionics + lille navigationskort, hvor du vælger kortområdet
Dual Spectum CHIRP, også kaldet High Wide (HW), er den seneste udvikling af avanceret 2D ekkolod. De nye bredbåndselementer i Dual Spectrum-sensorer har en så lav Q-værdi og leverer detaljerede 2D-billeder med utrolig adskillelse. I kombination med de nye algoritmer og raffineret teknologi, a
DISPLAY
7” 800×480 HD 16:9 TFT farge 1500nit
GPS ANTENNE
Intern Precision 10Hz GPS
NETVÆRK
NMEA0183 (adapterkabel kræves)
KARTOGRAFI (MicroSD-kort)
Navionics Nav+ og Platinum+ (tilvalg)
Humminbird AutoChart (tilvalg)
Humminbird AutoChart Live (standard)
MINDEKAPACITET
Ruter – 47
Waypoints – 2500
Spor – 50stk /20000 mrk i hver
STRØMFORSYNING
Spenning 10-20VDC
Forbruk 0,8 A
EKKOLODDDATA
Type: CHIRP Digitalt Ekkolodd DSP / Dual Spectrum CHIRP
Effekt: 4000W (PTP) 500W (RMS), (For fuld effekt kræves en 1kW giver)
Frekvens og rækkevidde med medfølgende giver:
Dual Spectrum CHIRP
Full Mode: 150-220 kHz
Narrow Mode: 180-240 kHz @ 25°
Wide Mode: 140-200 kHz @ 42°
Dybde: 305 m
Med i pakken
Helix 7 G3 DS CHIRP GPS
XNT 9 HW T Aktergiver
Strømkabel
Bøyle
Bøyleratter
Svensk Manual
Humminbird er en af verdens største producenter af ekkolod. Siden 1971 har deres innovative funktioner gjort livet lettere for sportsfiskere over hele verden. Deres brede sortiment indeholder produkter som f.eks. kortplottere, GPS, AIS og autopiloter og gør det derfor nemt at finde produkter som passer til dit behov. Humminbirds ekkolod er ofte højt rangeret i Bedst-i-test vurderinger og virker godt til dig som fisker fra kajak eller båd.